جولای 17, 2018 توسط sobhan 0

DevSecOps چیست؟

با توجه به میزان آسیب پذیری های امنیتی جدید که هر روزه توسط نهادهای مخرب کشف و مورد بهره برداری قرار می گیرند، وضعیت امنیتی سازمان ها بایستی بطور دائم و دقیق تحت قرار داد و برنامه ها و سیستم ها را بطور مؤثری بروز رسانی و ارتقا داد تا از آسیب پذیری های محتمل و شناخته شده مصون بمانند. عدم انجام این کار معادل ایجاد فضای مناسب برای حمله به مأموریت برنامه های مهم  و در نهایت منجر به نقض امنیتی در سازمان و بروز آسیب مالی و شخصی خواهد شد. داشتن یک فرآیند توسعه و انتشار نرم افزار که بتواند جهت مقابله یا شناسایی یک آسیب پذیری جدید، سریعاً تطابق لازم را پیدا کند، فرایندی مهم بشمار می آید.

عملیات توسعه (DevOps) به عنوان یک گروه پشتیبانی تحقیق و توسعه درون سازمانی به منظور تسهیل استقرار برنامه های کاربردی و به روز رسانی سریعتر سیستم ها بدون به خطر انداختن کیفیت و امنیت، وارد عمل می شود.

خدمات خودکار تضمین کیفیت و راه حل های امنیتی نرم افزار عبارتند از:

 • ادغام و اجرای ابزارهای مختلف تضمین کیفیت قبل از استقرار ابزارها
 • تست های خودکار برای بررسی آسیب پذیری های امنیتی قبل از اعمال برنامه ها
 • اتومات کردن فرایند استقرار برنامه

معماری نرم افزار امن
فرایند معماری نرم افزار بایستی همیشه توأم با امنیت در نظر گرفته شود. در غیر اینصورت اجرای سیاست های امنیتی پس از تولید نرم افزار، کمک چندانی به کاهش آسیب پذیری ها نخواهد کرد.

 • مستند سازی و توضیح جزئیات معماری موجود.
  بهترین رویکرد معماری نرم افزار این است که برای جدا سازی بخش های مختلف عملکرد سیستم، لایه های متعددی در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، لایه جلویی، لایه میانی و مدیریت داده. استفاده از این لایه بندی باعث می شود که بتوان از روش های مختلف امنیتی و شیوه های مختلف برای هر لایه استفاده کرده و در نتیجه خطرهای امنیتی کاهش یابد.
 • تعریف و توصیف شیوه های برنامه نویسی که در حال حاضر استفاده می شوند.
  بسیاری از آسیب پذیری هایی که معمولا مورد سوء استفاده قرار می گیرند، نتیجه الگوهای برنامه نویسی توسعه نرم افزاری هستند. برای هر زبان برنامه نویسی تکنیک های برنامه نویسی وجود دارد که با فرآیند تضمین کیفیت در ارتباط است. استفاده از این تکنیک ها  تعداد  “اشکالات” ایجاد شده در فرایند توسعه نرم افزار را به حداقل رسانده و زمان لازم جهت اصلاح آنها را نیز کاهش می دهد.
 • آیا تضمین امنیت وجود دارد؟
  کنترل و تضمین کیفیت بهترین روش برای اطمینان از صحت فرآیند توسعه نرم افزار است. تمام تغییرات برنامه، از جمله آزمایش کامل عملکرد و آسیب پذیری قبل از تجاری سازی، باید به صورت خودکار و دستی کنترل شود.
 • از چه ارزیابی و روش تست آسیب پذیری استفاده می شود؟
  برنامه های کاربردی وب و SaaS باید به طور مرتب جهت مقاومت در برابر آسیب پذیری ها تست شوند تا از اینکه پیشرفت های برنامه، ارتقاء سرورها و توسعه ویژگی های جدید منجر به آسیب پذیری های امنیتی نخواهد شد اطمینان حاصل شود.

Image result for ‫درباره DevSecOps‬‎

یکپارچه سازی امنیت در DevOps

به منظور مدیریت برنامه های کاربردی نگرش های جدیدی به سرعت در حال تکامل است. بکارگیری اتوماسیون و هم جهت سازی تیم های توسعه و عملیات، استفاده از نرم افزار سفارشی عملکرد کسب و کار را سریع تر می کند. با این حال، تیم های امنیتی اکثراً به عنوان بخش های مجزا بوده و در نتیجه از مبحث DevOps خارج می شوند. همکاری متخصصین توسعه، امنیت و عملیات در پروژه ها امری حیاتی است. تیم های امنیتی به تکامل و سرعت بیشتری نیاز دارند تا بتوانند به طور مداوم و تاثیر گذار، DevOps و امنیت را در یک رویکرد جدید بنام DevSecOps منسجم ساخته و هماهنگ کنند.

Image result for ‫درباره DevSecOps‬‎

DevSecOps چیست؟ DevSecOps را می توان به عنوان یک مدل تحویل مداوم برنامه ای که عملیات توسعه، امنیت و IT را به یک گروه واحد متصل می کند، دانست تا از اینکه بررسی های امنیتی و کنترل ها به صورت خودکار و شفاف در کل چرخه حیات توسعه نرم افزار اعمال می شوند، اطمینان حاصل شود. DevSecOps بر پایه همکاری مداوم با چشم انداز پر کردن شکاف بین سرعت و امنیت است. DevSecOps در جهت ایجاد یک فرهنگ و محیط کاری است که در آن گروه های توسعه، عملیات، و امنیت در کنار سایر ذینفعان سازمان در جهت یک هدف مشترک کار می کنند. چندین عنصر کلیدی وجود دارد که سازمانها هنگام برنامه ریزی DevSecOps بایستی در نظر بگیرند.

Related image

شرکت هایی که DevSecOps را مدنظر قرار می دهند از مزایای متعدد زیر بهره مند می شوند:

 • کاهش هزینه ها با شناسایی و رفع مسائل امنیتی در طول مراحل توسعه که در نتیجه سرعت تجاری سازی و تحویل به مشتری را افزایش می دهد.
 • سرعت بازیابی در حوادث امنیتی افزایش می یابد.
  دمپ کردن خطر می تواند تبلیغات نامناسب را از بین ببرد و بنابراین می تواند به طور بالقوه فروش را افزایش دهد – بدیهی است که فروش یک محصول ایمن آسان تر است.
 • بهبود کلی امنیت با کاهش آسیب پذیری ها، کاهش پیش فرض های ناامن، و افزایش پوشش کد و اتوماسیون از طریق استفاده از زیرساخت های غیر قابل تغییر
 • به طور موثر مدیریت حسابرسی امنیتی، نظارت و سیستم های اطلاع رسانی، به دنبال نوآوری کورکورانه در ارتباط با جرایم اینترنتی است.
 • اصل “امنیت توسط طراحی”،  با استفاده از بازبینی امنیتی خودکار کد، تست امنیتی امنیت نرم افزار جهت آموزش و توانمند سازی توسعه دهندگان برای استفاده از الگوهای طراحی امن، تضمین می شود.
 • هر کس مسئول امنیت است. DevSecOps فرهنگ یکپارچگی و شفافیت را از همان مراحل ابتدایی ترویج می دهد.
 • توانایی اندازه گیری چیزهای مختلفی که همه می توانند آنها را ببینند – DevSecOps فرهنگی از پیشرفت های تکراری ثابت را ایجاد می کند.

سایت Redhat به معرفی دو ابزار در DevSecOps پرداخته است :

1- مدیریت “Red Hat Ansible Automation

2- محاسبه ابری “OpenShift

برای مطالعه بیشتر سایت خارجی زیر پیشنهاد می شود:

مطالعه بیشتر در focus.forsythe

در صورتی که به ترجمه یا تحقیق بیشتری روی این موضوع نیاز دارید با ما تماس بگیرید.